OPRACOWANIA GOŚCI
Jażeli chcesz podzielić się z innymi nauczycielami swoimi osiągnięciami,
spostrzeżeniami, uwagami lub opracowaniami możesz skorzystać z tego miejsca.
Wszystko co prześlesz na mój adres mailowy zostanie opublikowane bez jakichkolwiek poprawek, o ile nie naruszać
będzie zasad, które powszechnie uznawane są za moralne.
Zapraszam serdecznie.
Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych - opracowała mgr Danuta Komisarczyk
Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Matki- opracowała mgr Teresa Duchnowska
KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W KLASIE I
Opracowała mgr Wioletta BUJNOWSKA
Krąg tematyczny :
Smacznie, zdrowo, kolorowo.
Temat dnia
: Przygotowujemy kanapki z jajek i warzyw.
Zapis w dzienniku :
Przygotowujemy kanapki z jajek i warzyw. Wartości odżywcze jajek i warzyw. Opowiadanie
historyjki pt. "Myjemy jajka". Wprowadzenie litery j, J
na wyrazie podstawowym jajko. Nauka pisania nowej litery. Czytanie tekstu "Myjemy owoce".
Przygotowanie kanapek na drugie śniadanie. Wprowadzenie znaków <, >, =.
Porównywanie liczb.
Cele :
-
odpowiada na pytania dotyczące treść wiersza
-
opowiada historyjkę obrazkową
-
nadaje tytuły poszczególnym obrazkom
-
dokonuje analizy i syntezy z literą j, J
-
zapisze literę j, J zwracając uwagę na poprawne rozmieszczenie jej w liniaturze
-
czyta tekst z podręcznika
-
przygotowuje kanapki na drugie śniadanie
-
przelicza liczby w zakresie 5
-
porównuje liczby z użyciem znaków <, >, =
-
próbuje śpiewać refren piosenki
Metody :
-
słowne : rozmowa , pogadanka, opowiadanie, praca z tekstem
-
oglądowe : obserwacja, pokaz
-
praktycznego działania :kroi, liczy
Formy : indywidualne, zbiorowe, grupowe
Środki :podręcznik, historyjka obrazkowa,
model struktury dźwiękowej wyrazu, artykuły spożywcze, liczmany
Przebieg zajęć :
1. Słuchanie czytanego przez Nauczyciela wiersza pt.
"Kanapkowy statek" poprzedzone pytaniem :
- W jakim celu mama gotowała jajka ?
Kanapkowy statek
Zbuntowały się raz jajka i nie chciały wejść do garnka. Tańczą jajka w ręku mamie,
nie chcą być ugotowane.
|
Z tej połówki jajowatej zrobię łódkę albo statek. Na słomkowy maszt wysoki wciągnę
żagiel pod obłoki. |
Wy nie bądźcie takie harde ja i tak was wyjmę twarde. Ugotuję was powoli na
kanapki dla mej Joli. |
Zieloniutki i kruchutki żagiel jajeczkowej łódki. Kanapkowy statek duży jest
gotowy do podróży |
Pokroję was w plasterki. Dodam trochę rzodkiewki, trochę natki i szczypiorku.
Będzie uczta już od wtorku
|
A kanapki na półmisku zatoczyły krąg w uścisku. Kolorowy, smaczny, zdrowy płynie
statek kanapkowy. |
Ja, kapitan statku tego
życzę wszystkim wam
smacznego.
S. Łukasik
2. Swobodne wypowiedzi na temat nastroju i treści wiersza :
- Dla kogo mama zrobi kanapki ?
- W jaki sposób je przyrządzi ?
- Jaką niespodziankę przygotowuje mama z połówki jajka ?
- Jak będzie wyglądał kanapkowy statek ?
- Jakie uczucia budzi w was ten wiersz ?
3. Opowiadanie historyjki obrazkowej pt. "Myjemy jajka".
- Opowiadanie treści poszczególnych obrazków.
- Ułożenie pytania i odpowiedzi do czwartego obrazka.
- Nadawanie tytułów poszczególnym obrazkom.
- Przedstawienie przez uczniów w parach czynności wykonywanych
przez Jolę i Majkę ( zbieranie jajek do koszyka, mycie, wycieranie, układanie w miseczce,
układanie jajek do lodówki ).
- Opowiadanie historyjki w całości.
4. Wyodrębnienie wyrazu jajko oraz jego analiza i
synteza do wprowadzenia
litery j, J.
5. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu : jajko.
Określenie liczby samogłosek i spółgłosek w tym wyrazie.
6. Pokaz litery j, J drukowanej i pisanej.
-
Zastąpienie nakrywek literami.
-
Odszukanie w podręczniku rysunku jajka i modelu budowy dźwiękowej wyrazu : jajko .
-
Określenie jakie litery napisane są obok rysunku jajka.
-
Porównanie swojego modelu wyrazu z modelem w podręczniku.
7. Analiza i synteza wyrazów z literą
j ( z dolnego marginesu ). Określenia miejsca
j w każdym z tych wyrazów.
8. Ćwiczenia słuchowo-ruchowe rozpoznawanie wyrazów,
w których mieszka j .
Nauczyciel wymienia wyrazy. Dzieci wstają, kiedy usłyszą wyraz ze spółgłoską j np. Ela, mama,
Majka, osa, jajko, kajak, jadą, dom, Jola.
9. Podawanie imion dzieci i zrobionych przez nich
zakupów zaczynających się literą j, J .
Np.
10. Nauka pisania litery j, J
ze zwróceniem uwagi na rozmieszczenie jej w liniaturze.
11. Zabawa ruchowa - wyścig z przenoszeniem na łyżkach ugotowanych jajek.
12. Czytanie i pisanie sylab i wyrazów z literąj.
13. Zaprojektowanie i pomalowanie jajka na medal.
14. Układanie i pisanie wyrazów ze spółgłoską j z rozsypanki sylabowej.
15. Czytanie tekstu "Myjemy jajka" przez najlepiej czytające dzieci.
16. Słuchanie piosenki "W kurniku". próba śpiewania refrenu.
17. Ekspozycja różnego rodzaju artykułów spożywczych. Rozpoznawanie
ich i nazywanie.
18. Rozmowa na temat : Jak należy się odżywiać, aby
być zdrowym, radosnym i właściwie się rozwijać ?
19. Ustalenie potrzeby przygotowania kanapek na drugie śniadanie.
20. Podział dzieci na czteroosobowe zespoły.
21. Przygotowanie kanapek na drugie śniadanie :
-
Ustalenie planu pracy.
-
Wybór z ekspozycji artykułów spożywczych i odpowiednich materiałów
(jajka, sałata, rzodkiewka, ogórek, szczypiorek, pomidor, pieczywo i masło słomka )
-
Przygotowanie narzędzi
( krajacz do jajek i warzyw, nożyk do smarowania, deska do krojenia ).
-
Krojenie warzyw i jajek, smarowanie pieczywa.
-
Komponowanie kanapek, zdobienie
ich i ułożenie na półmiskach ( wśród kanapek - łódeczka z jajka ).
-
Pokaz prawidłowego nakrycia stołu przez Nauczyciela.
-
Nakrywanie stołu papierowym obrusem i ułożenie talerzyków na kanapki.
-
Ocena oryginalności kanapek i sposobu ich podania.
-
Wspólne spożywanie drugiego śniadania, wzajemne częstowanie się kanapkami.
-
Mycie naczyń i porządkowanie stolików.
22. Czytanie ze zrozumieniem zdań w podręczniku.
-
Przeliczenie ilości wszystkich jajek.
-
Określenie ilości jajek umytych przez Jolę, Majkę i Julkę.
-
Porównanie liczb - kto umył najwięcej jajek, kto najmniej ?
23. Porównywanie liczb w zakresie 5 z użyciem słów :
mniej, więcej, równo. podpisywanie cyframi ilości korali na każdym pręcie.
24. Wprowadzenie znaków : >, <, =.
-
Prezentacja znaków równości i nierówności przez Nauczyciela.
-
Odczytanie zapisów przez uczniów "mniejsze niż", "równa się", "większe niż".
25. Ćwiczenie manipulacyjne z użyciem liczmanów.
-
Zilustruj na liczmanach, podpisz cyframi i ustaw znaki :
-
Asia zrobiła 5 kanapek, Zosia 4 kanapki. O co można zapytać ?
-
Jaś zjadł 3 kanapki, Józek zjadł 3 kanapki.
Uczniowie ilustrują zadanie na liczmanach. Opisują sytuację słownie, a następnie odczytują zapisy :
|
5 > 4
|
3 = 3
|
|
jest większe niż
|
równa się
|
26.
Porównywanie liczb z użyciem znaków : <, =, >.
27.
Wykonanie rysunków zgodnie z zapisem nierówności.
28.
Pożegnanie.
KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH w klasie I
Opracowała: mgr Wioletta BUJNOWSKA
Krąg tematyczny : Nasze zdrowie zależy od nas.
Temat dnia : Tropiciele witamin.
Zapis w dzienniku : Ciche i .głośne czytanie wiersza "Witaminowe abecadło".
Nauka wiersza na pamięć. Zabawa w tropiciela witamin. Zachęcanie do spożywania
nabiału, owoców i warzyw. Pisanie zdań z pamięci. Ważenie - kilogram. Śpiewanie
znanych piosenek i ich ilustracja mchowa.
Cele :
- wylicza produkty zawierające najwięcej witamin
- podkreśla znaczenie witamin w odżywianiu człowieka
- planuje drugie śniadanie tak, aby zawierało jak najwięcej witamin
- tworzy hasło o witaminach
- waży produkty o wadze l kg i 2kg
- poznaje sposób działania wagi szalkowej
- tworzy album o witaminach
- ilustruje ruchem treść znanych piosenek
Metody:
słowne : rozmowa , pogadanka, opowiadanie, praca z tekstem
oglądowe : obserwacja, pokaz praktycznego działania :waży, przelicza
aktywizujące: burza mózgów, integracyjne
Formy :
indywidualne, zbiorowe, grupowe
Środki:
artykuły spożywcze, waga szalkowa, podręcznik, karty pracy, ilustracje produktów.
Przebieg zajęć :
- Powitanie :
Przywitaj słońce
Pokłoń się ziemi...
- Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem - witaminy. Uzupełnianie nim zdania.
Najlepsze witaminy mają owoce i jarzyny.
- Rozmowa w kręgu na temat znaczenia witamin.
- Ciche i głośne czytanie wiersza "Witaminowe abecadło".
- Swobodne wypowiedzi na temat treści wiersza.
- Nauka wybranej zwrotki na pamięć. Powtarzanie na zasadzie echa.
Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny. Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.
- Pisanie z pamięci zdań.
Hubert poszedł do sklepu. Kupił warzywa. Mama je obiera. Ugotuje z nich zupę.
- Zabawa w tropiciela witamin.
- Śpiewanie piosenki "Urodziny marchewki" i ilustrowanie jej ruchem.
- Ważenie - kilogram.
- Rozmowa o zakupach dokonywanych w sklepie i na targu. W jaki sposób sprzedawcy odmierzają różne towary?
Np.: - tkaniny, tasiemki, cukier, mąkę, jabłka..........
- Pokaz odważników l kg i 2 kg.
- Zabawa ruchowa : uczniowie w parach twarzą do siebie, trzymają się za ręce i
przemiennie wykonuj ą przy siady, naśladując działanie wagi.
- Ćwiczenia praktyczne
- Zważenie jednej torebki cukru i doprowadzenie do stwierdzenia , że waży tyle samo co odważnik jednokilogramowy, gdyż szalki są równo położone. -Zważenie niepełnej torebki cukru i doprowadzenie do stwierdzenia, że waży mniej niż odważnik l kg. bo szalka odważnika opada w dół. -Zważenie torebki z cukrem, w której jest więcej niż l kg. cukru i stwierdzenie, że waży ona więcej niż odważnik, bo szalka z torebką cukru opada w dół.
- Zapoznanie uczniów ze skrótowym zapisem jednostki masy l kilogram =lkg
Przypomnienie wielkości odważników : l kg, 2kg, 5kg. Zwrócenie uwagi na to, że nie ma odważników 3kg, 4kg, 6kg.
- Porównywanie ciężarów na poszczególnych wagach.
Używanie określeń : lżejszy, cięższy, ważący tyle samo.
- Zapisywanie wagi poszczególnych produktów.
- Obliczanie wagi produktów w sklepie warzywnym-karta pracy
- Podawanie przez dzieci propozycji, jakimi odważnikami można określić wagę
2kg,3kg,7kg,21kg.
- Śpiewanie piosenki "Urodziny marchewki " - improwizacja ruchowa.
- Powtórzenie wiersza "Witaminowe abecadło " - recytacja rzędami.
- Praca w grupach : układanie hasła o witaminach,
wykonanie albumu o witaminach z uwzględnieniem produktów z grupy witamin A, B, C, D.
- Pożegnanie: Żegnam Was, Żegnam Was...
KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH
w kl I.
OPRACOWAŁA: mgr Wioletta BUJNOWSKA
Krąg tematyczny : Dbamy o zdrowie i wygląd.
Temat dnia : Wypowiadamy wojnę próchnicy.
Zapis w dzienniku :
Mycie zębów po każdym posiłku. Systematyczne kontrole u dentysty.
Czytanie wiersza " Dbaj o zęby ". Porządkowanie i przepisywanie zdań
o sposobie mycia zębów. Nauka piosenki " Dbaj o zęby ". Liczenie w zakresie 8.
Cele :
- potrafi prawidłowo szczotkować zęby
- nazwie przyczynę powstawania próchnicy
- dobiera zdrowe i szkodliwe pokarmy dla zębów
- zaśpiewa piosenkę "Dbaj o zęby"
- policzy w zakresie 8
- wyklaszcze rytmicznie sylaby i zdanie
- wykona ludzika z tubki po paście
Metody:
słowne: rozmowa, pogadanka,
oglądowe:
pokaz
praktycznego działania:
liczenie, przecinanie, oklejanie
Formy:
indywidualne, zbiorowe, zespołowe
Środki dydaktyczne :
maskotka , ilustracje, kolorowe kartki, tubki, wydzieranki
karty pracy, kaseta.
Przebieg zajęć :
- Powitanie : Witam Was, witam Was. Powitania już czas. Jestem ja, jesteś Ty raz, dwa, trzy.
- Rozmowa w kręgu : Jak się dzisiaj czujecie ? Czy wydarzyło się coś ważnego o czym chcielibyście powiedzieć ? ( w domu, w szkole ).
- Wprowadzenie klasowej pacynki ( zajączek )
- Słyszę, że ktoś płacze zaczekajcie zaraz zobaczę. O spójrzcie, to nasz przyjaciel
Kłapouchy, ale czemu płacze?
Kochane dzieciaczki jestem zrozpaczony
Jak wiecie bardzo lubię słodycze i wczoraj
gdy dostałem paczkę ulubionych cukierków
to zamiast podzielić się z wami zjadłem
wszystkie. I dzisiaj bolą mnie wszystkie zęby.
Oj , je , je co ja zrobię.
- Dobrze Kłapouszku, że zwróciłeś się do nas. Bo my dzisiaj będziemy rozmawiać o tym jak dbać o zęby.
- Rozmowa w kręgu na temat oglądanego dzień wcześniej filmu " Śnieżnobiały
Uśmiech ".
- Czy pamiętacie o czym opowiadał ten film ?
- Słuchanie wiersza " Dbaj o zęby " poprzedzone pytaniem :
- W jaki sposób i dlaczego należy dbać o zęby ?
- Wypowiedzi w związku z treścią wiersza :
- Co znaczy określenie zęby mleczne i zęby stałe ?
- Kiedy należy myć zęby i dlaczego ?
- W jaki sposób trzeba myć zęby ?
- Do kogo należy pójść gdy będą bolały nas zęby tak jak Kłapoucha ?
- Śpiewanie piosenki którą dzieci pamiętają z przedszkola.
"Myję zęby bo wiem dobrze o tym
Kto ich nie myje ten ma kłopoty
Szczotko, szczotko, hej szczoteczko
O, o, o zatańcz z nami tańcz w kółeczko o, o, o
W prawo, w lewo, w lewo w prawo o, o, o
Po jedzeniu kręć się żwawo o, o, o
Żeby zdrowe zęby mieć
Trzeba tylko chcieć.
- Porządkowanie i pisanie zdań o sposobie mycia zębów.
Dobieranie ilustracji do zdań. ( zdania i ilustracje umieszczone na tablicy )
Jak myję zęby ?
Nabieram pastę, na mokrą szczoteczkę.
Szoruję zęby z góry , z dołu i z boków.
Płuczę zęby wodą z kubeczka.
- Odczytanie zdań indywidualnie i chóralnie. Zapisanie do zeszytu.
- Naśladowanie ruchem kolejnych czynności przy myciu zębów ( nabieranie pasty,
szorowanie we wszystkich kierunkach, płukanie zębów wodę )
- Rytmicznie czytanie sylab

Rytmiczne czytanie zdania
Mam czy_ste i zdro_we zę_by
- Śpiewanie piosenki " Dbaj o zęby " (Wesoła Szkoła kaseta nr 2)
ˇ naśladowanie ruchem sposobu mycia zębów w czasie refrenu
- Liczenie w zakresie 8
- nauczyciel umieszcza na tablicy kolorowe karteczki i mówi :
Do sklepu przywieziono pastę do zębów. Pani ekspedientka ułożyła ją na 2 półkach
- Ile past jest na I a ile na II półce ?
- Co te liczby mogą powiedzieć do siebie ?
- Ile past jest razem ? Jak to zapisać ?
- Co zrobić aby na obu półkach było tyle samo ?
- Zabawa ruchowa :
Uczniowie tworzą pociągi 8 wagonowe wiozące różne pasty do zębów, które poruszają się po sali. Na sygnał nauczyciela zatrzymują się i odliczają wagony : pierwszy, drugi ....ósmy.
- Oblicz . Połącz działanie z wynikiem według wzoru : ( karta nr 1)
- Praca w grupach :
Co jest zdrowe dla zębów ? Co jest szkodliwe dla zębów ?
( Dzieci mają rozłożone rysunki przedstawiające: cukierki, dropsy, lizaki, warzywa, owoce, gumę z cukrem, ryby, mleko, nabiał i łączą je z określoną planszą )
- Rysowanie swojej ulubionej pasty ( kartka nr 2).
- Wykonywanie ludzików z tubek po paście do zębów.
ZAŁĄCZNIK
1. Oblicz: Połącz działanie według wzoru
2. Narysuj swoją ulubioną pastę do zębów.
Dbaj o zęby
Wczesnym rankiem i zaraz po kolacji
Szczoteczka rusza szybko do akcji
Myje zęby oraz je szoruje,
a bakteriom tak rozkazuje:
Precz! Precz! Precz!
Ref:
Szur, szur z góry na dół
Szast, prast w prawo, w lewo
Skok w bok!
Krok w tył!
Aby ząbek zdrowy był!
KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH PRZEPROWADZONYCH
w klasie pierwszej
Krąg tematyczny : Witaj wiosno !
Temat dnia : Powroty ptaków
Zapis w dzienniku : Swobodne wypowiedzi o powracających ptakach. Czytanie wiersza " Bociany " z podziałem na role. Uzupełnianie zdań opisujących bociana.
Pisownia wyrazów z ó wymiennym. Dodawanie i
odejmowanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Śpiewanie piosenki " Wkrótce wiosna" .
Cele :
ˇ wymienia zwiastuny wiosny
ˇ rozpoznaje wiosenne ptaki
ˇ śpiewa piosenkę " Wkrótce wiosna "
ˇ odpowiada na postawione pytania, układa zdania o bocianie
ˇ uzupełnia tekst z lukami
ˇ wskazuje charakterystyczne cechy bociana, naśladuje zachowanie ptaków
ˇ liczy z przekroczeniem progu w zakresie 20
ˇ rysuje bociana
Metody :
ˇ słowne : rozmowa , pogadanka
ˇ oglądowe : obserwacja
ˇ praktycznego działania : rysowanie, liczenie
ˇ aktywizujące : krasnal
Formy :
indywidualne, zbiorowe, grupowe
Środki :
ilustracje ptaków, tekst wiersza,
tekst z lukami, karty pracy, słownictwo,
szablon bociana, tamburyno, kredki, farby, wycinanki
Przebieg zajęć :
Powitanie : Przywitaj słońce ... Zaproszenie do kręgu.
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat zwiastunów wiosny.(krasnal- maskotka przekazywana temu, kto mówi )
W ubiegły czwartek obchodziliśmy I Dzień Wiosny. Powiedźcie, po czym możemy
poznać, że jest już wiosna ? Jakie są jej oznaki ? Co odróżnia wiosnę od innych pór roku ?
( dłuższy dzień, cieplejsze dni, powroty ptaków, rozbudzone zwierzęta ze snu zimowego, kwiaty )
3. Śpiewanie piosenki " Wkrótce wiosna "
Znacie piosenkę o wiośnie, chciałabym byście ją teraz zaśpiewali.
Uczniowie śpiewają.
4. Wypowiedzi związane z piosenką.
O jakich ptakach jest mowa w tej piosence ?
Uczniowie udzielają odpowiedzi - skowronek, bocian, jaskółka, szpak, kos.
5. Wybieranie z przedstawionych ilustracji ptaków o których była mowa
w piosence.
Uczniowie wybierają.
Co wspólnego łączy te ptaki ?
( uczniowie odpowiadają iż, są to powracające ptaki )
6. Podział klasy na 4 grupy.
Odczytanie zaszyfrowanej wiadomości od bociana :
(Każda grupa otrzymuje kopertę z informacją i ją odczytuje) - załącznik.
7. Słuchanie wiersza " Bociany " czytanego przez Nauczyciela.
8. Rozmowa na temat utworu ukierunkowana pytaniami :
ˇ Z kim rozmawia bocian ?
ˇ Dlaczego bociany chcą wracać z Afryki do Polski ?
ˇ Co chciałbyś zapytać powracające bociany ?
9. Pisemne udzielanie odpowiedzi na pytania - w grupach
ˇ Gdzie przebywały bociany ?
ˇ Dokąd powrócą ?
ˇ Co zostawiły w Polsce ?
Odczytywanie odpowiedzi w grupach.
10. Ustne opisywanie bociana.
Popatrzcie na tablicę, spróbujcie powiedzieć :Jak wygląda bocian ?
Można skorzystać ze słownictwa zgromadzonego na tablicy.
( Jedna osoba odczytuje - niewielkie, długi, czerwony, potężne, cienkie, czerwone )
11. Grupowe uzupełnianie zdań przymiotnikami znajdującymi się na tablicy.
Bocian to duży ptak.
Ma .................... i ......................dziób.
Nogi bociana są................,...................i czerwone.
Odczytanie przez wybranych przedstawicieli grup.
12. Zabawa ruchowa.
Nauczyciel wybija rytm na tamburyno, uczniowie poruszają się w rytm ósemek
-biegają, w rytm ćwierćnut- stoją na jednej nodze.
13. Przepisywanie uzupełnionego tekstu do zeszytu. Rozwiązywanie zadań (załącznik ).
14. Układanie zdań o bocianie w grupach.
2 grupy układają samodzielnie zdania i 2 grupy uzupełniają tekst z lukami (załącznik) .
15. Odczytywanie samodzielnie ułożonych zdań lub uzupełnionych wyrażeniami
z ramki.
16. Rysowanie bociana w scenerii wiosennej.
I grupa - wycinanka
II grupa - wydzieranka
III grupa - malowanie farbami
IV grupa - technika łączona
17. Wystawa prac plastycznych
18. Pożegnanie. Żegnam Was, żegnam Was...
ZAŁĄCZNIK
- ZADANIE:
Na drutach siedziało 13 jaskółek, ale 16 odfrunęło. Ile jaskółek zostało?
Rozwiązanie ..................................................................
Odpowiedź: Zostało ....................................................................
- ZADANIE:
Po łące chodzi 7 bocianów. Przyleciały jeszcze 4 bociany. Ile bocianów jest na łące?
Rozwiązanie ..................................................................
Odpowiedź: Na łące ....................................................................
Grupa 1
Ułóż zdania o bocianie. Skorzystaj z nazw czynności umieszczonych w ramkach.

Grupa 2
Ułóż zdania o bocianie. Skorzystaj z nazw czynności umieszczonych w ramkach.
